قطع برق کارخانه‌های سیمان تناسب عرضه و تقاضا را به هم می‌زند

سال گذشته در فصل گرم سال برای کنترل و مدیریت مصرف برق نسبت به قطع برق صنایع سیمان اقدام شد که گرانی را در پی داشت و انتظار می‌رود امسال این مسائل تکرار نشود.

 

به گزارش خبرگزاری مهر؛ 

فصل گرم سال رفته رفته فرا می‌رسد و با توجه به اعلام مسئولان، امسال نیز شاهد کمبود برق در سطح کشور هستیم و یا باید مصرف کمتر شود و یا اینکه نوبت‌بندی و قطع برق در انتظار خواهد بود.

یکی از اقداماتی که سال گذشته برای مدیریت بهینه مصرف برق در کشور انجام شد، قطع برق برخی صنایع از جمله کارخانجات سیمان بود که تأثیر گسترده‌ای را بر روی بازار گذاشت.

به دنبال قطع برق صنایع میزان تولید محصولات مختلف از جمله سیمان کاهش می‌یابد و این قطعی برق خود را در نوسانات سطح بازار نشان خواهد داد.

انتظار می‌رود به جای قطع برق صنایع که باعث کمبود اقلام در سطح بازار می‌شود و گرانی را در پی خواهد داشت، تدابیر مناسب‌تری برای مدیریت مصرف برق صورت گیرد تا این مسائل زمینه‌ساز مشکلات دو چندان برای مردم نشود.

محصولاتی مانند سیمان تابع عرضه و تقاضا هستند و در صورتی که کارخانجات تعطیل شوند و یا با تمام ظرفیت کار نکنند تعادل بازار به هم خورده و باعث کم‌یاب شدن سیمان و همچنین گران‌تر شدن آن می‌شود.

لزوم تأمین نیازهای بازار به سیمان

یکی از تولیدکنندگان صنایع بتنی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: امیدواریم شاهد تکرار مشکلات سال قبل نباشیم و زمینه برای تأمین نیازهای بازار به سیمان فراهم شود.

محمد حضرتی با بیان اینکه ما ۳۰ کارگر داریم اضافه کرد: در صورتی که سیمان کم‌یاب شود بخش زیادی از کارگران ما از کار بیکار خواهند شد و تأثیر منفی بر روی فعالیت ما خواهد داشت.

وی تاکید کرد: سیمان ماده اولیه کار ما است و اگر سیمان نداشته باشیم عملاً کاری نمی‌توانیم کنیم. کمبود یا افزایش قیمت سیمان بر روی فعالیت‌ها تأثیر فراوانی خواهد داشت.

قطع برق کارخانه‌های سیمان تناسب عرضه و تقاضا را به هم می‌زند

لزوم تنظیم عرضه و تقاضا در بازار سیمان

یکی از مدیران فروش سیمان در شهرستان دشتستان نیز به خبرنگار مهر گفت: در صورتی که عرضه سیمان در بازار کاهش یابد، قطع شاهد نابسامانی در بازار سیمان خواهیم بود.

نصرالله دشتی‌زاده بیان کرد: عرضه و تقاضا در بازار سیمان باید متناسب باشد تا هم نیازهای مردم تأمین شود و هم اینکه افزایش ناگهانی قیمت‌ها باعث بروز مشکل در بازار نشود.

وی با بیان اینکه مشتریان از ما انتظار تأمین نیازهای خود را دارند افزود: انتظار داریم با تلاش مسئولان زمینه تأمین بموقع سیمان فراهم شود تا ساخت و سازها با مشکل روبرو نشود.

مشکلات سال قبل تکرار نشود

یکی از مدیران فروش سیمان در شهرستان گناوه نیز با خبرنگار مهر گفت: مطمئناً قطعی برق کارخانجات و کاهش میزان تولید باعث گرانی و کمبود سیمان خواهد شد.

مجتبی گنجی با اشاره به مشکلات سال گذشته خاطرنشان کرد: متأسفانه سال قبل شاهد کاهش سیمان در بازار و افزایش چند برابری قیمت آن در بازار بودیم که امیدواریم امسال این مسائل تکرار نشود.

یکی از فعالان حوزه عمرانی شهرستان دشتی نیز به خبرنگار مهر گفت: نیاز ویژه‌ای به تأمین مستمر سیمان برای اجرای پروژه‌های عمرانی داریم و قطع توزیع سیمان باعث تعطیلی کار می‌شود.

محمدی با بیان اینکه تعطیلی کارخانه‌های سیمان باعث به هم خوردن بازار سیمان می‌شود، گفت: انتظار می‌رود با تدبیر مسئولان، تناسب عرضه و تقاضا حفظ شود.